Loading...

Aktualności

Bieżące wydarzenia

Bieżące wydarzenia

Remadys 2020

Już za dwa tygodnie rozpoczynają się targi RemaDays w Nadarzynie. Będziemy na nich obecni tak jak co roku. Czytaj więcej

Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku RemaDays Warsaw to jedna z największych imprez targowych branży reklamowej na świecie. Targi organizowane są od 2005 r. i stale się rozwijają, rokrocznie przyciągając coraz większą ilość wystawców i zwiedzających. Na RemaDays Warsaw w trakcie trzech dni, na powierzchni ponad 35 000 m2 spotykają się przedstawiciele branży z całego świata. Ostatnia edycja przyciągnęła 810 wystawców i 21 112 zwiedzających, w tym 3500 z zagranicy, dzięki czemu impreza osiągnęła status kluczowej i największej pod kątem liczby zwiedzających imprezy targowej w Europie.

Reprezentacja Drukarni Raster będzie zwracać uwagę na rozwiązania dotyczące sitodruku i tampodruku. Dużą uwagę poświęcimy też na poszukiwanie nowości związanych z obróbką laserową. Oczywiście naszej uwadze nie umkną także ciekawostki związane z mediami i gadżetami. 

Bieżące wydarzenia

Stopnie nachylenia | Michał Łuczak | Muzeum Śląskie

Wrzesień w naszej drukarni był miesiącem kultury. Poza kilkoma interwencjami "artystycznymi w Muzeum Śląskim mogliśmy współuczestniczyć w aranżacji wystawy Michała Łuczaka "Stopnie nachylenia". Na potrzeby wystawy wydrukowaliśmy i zamontowaliśmy aplikacje naścienne. Czytaj więcej

Projekt Michała Łuczaka, realizowany we współpracy z artystą Szymonem Szewczykiem i kuratorką Joanną Rzepką-Dziedzic, nawiązuje do tradycji wydobycia węgla na Śląsku i do samej architektury Muzeum Śląskiego.

Węgiel zbudował Górny Śląsk, ale też nieustannie naznacza jego krajobraz, również ten miejski. Podziemna eksploatacja ma widoczny i wyraźny wpływ na architekturę. Z drugiej strony wraz z zamykanymi kopalniami zmienia się ich otoczenie, dzielnice przyzakładowe podupadają. Proces tych zmian trwa i będzie trwał nawet po zamknięciu ostatniej kopalni, bo ziemia będzie jeszcze przez lata reagować na nasze w niej działania. Miasta Górnego Śląska pełne są kamienic, których już prawie nie ma i domów tak pochylonych, że żyć i pracować w nich mogą tylko ludzie, którzy stopniowo „krzywili się” razem z nimi.

MICHAŁ ŁUCZAK (ur. 1983 r.)

Fotograf, artysta wizualny, kurator. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos, wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach skupia się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencjach przemysłu węglowego dla człowieka czy gospodarczym traktowaniu lasów. Autor książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (z Filipem Springerem, 2016). Jego prace wyróżniano w takich konkursach jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych w ramach kolektywu Sputnik Photos. Wystawy indywidualne w Galerii RE – MOCAK w Krakowie; Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach; Galerii Miejsce przy miejscu we Wrocławiu i Muzeum Śląskim.

 

SZYMON SZEWCZYK (ur. 1989 r.)

Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie. Wystawiał m.in. w galeriach i centrach sztuki w Warszawie, Katowicach, Bytomiu, Krakowie i Sopocie. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.

JOANNA RZEPKA-DZIEDZIC

Artystka, kuratorka, edukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Jej twórczość artystyczna przenika się z działalnością kuratorską i inicjowaniem przestrzeni kreatywnych sprzyjających współpracy. Wraz z mężem prowadzi Galerię Szarą w Katowicach (do 2016 r. w Cieszynie), niezależną, niekomercyjną instytucję kultury, która od 17 lat pełni istotną rolę na artystycznej mapie Polski.

 

Stopnie nachylenia. Michał Łuczak

26.09-3.11.2019

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / przestrzeń galerii wystaw stałych

Bieżące wydarzenia

Wizyta w Centrum HP w Barcelonie

Barcelona 3D Printing and Digital Manufacturing Center of Excellence nie tylko z nazwy. Czytaj więcej

Zaproszenie od firmy Integart do Barcelony przyjęliśmy z nieukrywaną radością. Sama wizyta w Barcelonie utwierdziła nas w przekonaniu, że związanie się z HP jako dostawcą technologii druku w naszej firmie był świetną decyzją, która procentuje z każdym dniem. Dzięki technologii HP Latex mamy możliwość zbliżać się do naszego założenia jakim jest bycie drukarnią eko. 

Sama wizyta w Centrum HP to skarbnica inspiracji, możliwość testowania wspaniałych materiałów do nietypowych zastosowań ale przede wszystkim ocena tego jak to wszystko odbywa się w innych regionach świata. Z warsztatów przywieźliśmy wiedzę, wzorniki i materiały, którymi dzielimy się z Wami Szanowni Klienci. 

Bieżące wydarzenia

Galeria Szara oraz Festiwal Ars Cameralis zapraszają na wystawę

Galeria Szara oraz Festiwal Ars Cameralis zapraszają na wystawę: Rafał Milach „Odmowa” wernisaż wystawy: 08.11.2017 / środa / godz. 18:00 koncert: John Lake / 19:00 oprowadzanie autorskie Rafała Milacha: 09.11.2017 / godz. 18:00 czas trwania wystawy: 08.11. – 09.12 Czytaj więcej

ODMOWA
W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Współczesne autokracje, a w szczególności te z obszaru poradzieckiego, z dużym sukcesem zaadoptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym bez względu na konsekwencje powstaje model wzorcowej struktury społecznej.

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Premierowy pokaz wystawy „Odmowa” odbył się wiosną 2017 r. w Atlasie Sztuki w Łodzi.

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. "The Winners”, „7 Rooms". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat wielu konkursów, m.in.: Pictures of the Year International, World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).
www.rafalmilach.com

-----

John Lake (Łukasz Dziedzic) na koncie ma szereg wydawnictw dla BDTA, album dla Mik Musik! oraz udział w projekcie Iron Noir, a z różnymi projektami koncerty na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie czy Art Meetings w Kijowie. Na swoich płytach i kasetach wydaje hałaśliwą i rozimprowizowaną techno-elektronikę, której wspólnym mianownikiem zwykle bywa analogowy motoryczny rytm, do którego „niektórzy nie potrafią nie tańczyć, a inni tylko wiją się ze strachu”. Poza tym muzycznym przedsięwzięciem działa również jako artysta wizualny, kurator oraz współprowadzi katowicką Galerię Szara.
www.johnlake.pl
www.facebook.com/JanekJezioro
www.soundcloud.com/janekjezioro

organizatorzy: Galeria Szara, Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”,
Instytucja Kultury ArsCameralis Silesiae Superioris
partnerzy: Atlas Sztuki w Łodzi www.atlassztuki.pl, Katowice - Miasto Ogrodów www.miasto-ogrodow.eu, JEDNOSTKA, drukarniaraster.pl
Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach