Loading...

Aktualności

Bieżące wydarzenia

Bieżące wydarzenia

Trolejbusem z Bluesem

Urząd Miasta Tychy oraz Zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego ma zaszczyt zaprosić na zwiedzanie w rytm wspaniałego śląskiego bluesa. Jako projektanci i wykonawcy grafiki na trolejbusie również zapraszamy do tej wspaniałej przygody Czytaj więcej

W ramach Święta GZM w Tychach odbywa się zwiedzanie pod hasłem „Trolejbusem z bluesem”.  Przewodnikami tej wycieczki są – Sebastian Riedel, czyli syn Ryśka Riedlela, wokalisty zespołu Dżem, oraz – Marcin Sitko, autor książek pt. „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Ta podróż jest jak wyprawa „wehikułem czasu”, o którym Rysiek Riedel sam śpiewał. Odwiedzimy miejsca, w których dorastał Rysiek Riedel, gdzie rodził się i hartował jego talent wokalny, miejsca w których powstawał zespól Dżem. Miejsca, w których pisane były teksty do kultowych utworów, gdzie odbywały się pierwsze próby, a także tam gdzie zespół po tych próbach się przenosił – chociażby do legendarnych „Jesion”, uwiecznionych  w jednym z największych przebojów zespołu Dżem.

Spotkamy też samego Ryśka – zaklętego w rzeźbie autorstwa Tomasza Wenklara. Rzeźbie, którą tysiące tyszan mijają każdego dnia, przez co do dzisiaj trudno jest im zapomnieć o pewnym nieszablonowym mieszkańcu tego pięknego miasta. Odwiedzimy też tyskie osiedle „F”, gdzie artysta mieszkał i tworzył.

Bieżące wydarzenia

Druk wielkoformatowy z białym kolorem

HP Latex 800w w ofercie Drukarni Raster. Już od nowego roku zapraszamy do współpracy w zakresie druku tuszami lateksowymi z użyciem białego. Czytaj więcej

Nasze wieloletnie doświadczenia z firmą HP oraz drukiem na urządzeniach HP Latex zaowocowały wdrożeniem kolejnej propozycji z portfolio tej firmy. Tym razem nasz wybór padł na HP Latex 800w. Dzięki nim będziemy mogli poszerzyć możliwości druku na wymagających i nietypowych podłożach w tym na foliach bezbarwnych do dekoracji witryn, folach barwionych w masie oraz co najważniejsze na sporej ilości podłoży ekologicznych w tym na papierze kraft. 

Urządzenie oferuje wspaniałą, kryjącą biel odporną na czynniki atmosferyczne, szerokość druku do 1600 mm oraz niezwykłą trwałość na rysowanie.

Zapraszamy!

Bieżące wydarzenia

Remadys 2020

Już za dwa tygodnie rozpoczynają się targi RemaDays w Nadarzynie. Będziemy na nich obecni tak jak co roku. Czytaj więcej

Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku RemaDays Warsaw to jedna z największych imprez targowych branży reklamowej na świecie. Targi organizowane są od 2005 r. i stale się rozwijają, rokrocznie przyciągając coraz większą ilość wystawców i zwiedzających. Na RemaDays Warsaw w trakcie trzech dni, na powierzchni ponad 35 000 m2 spotykają się przedstawiciele branży z całego świata. Ostatnia edycja przyciągnęła 810 wystawców i 21 112 zwiedzających, w tym 3500 z zagranicy, dzięki czemu impreza osiągnęła status kluczowej i największej pod kątem liczby zwiedzających imprezy targowej w Europie.

Reprezentacja Drukarni Raster będzie zwracać uwagę na rozwiązania dotyczące sitodruku i tampodruku. Dużą uwagę poświęcimy też na poszukiwanie nowości związanych z obróbką laserową. Oczywiście naszej uwadze nie umkną także ciekawostki związane z mediami i gadżetami. 

Bieżące wydarzenia

Stopnie nachylenia | Michał Łuczak | Muzeum Śląskie

Wrzesień w naszej drukarni był miesiącem kultury. Poza kilkoma interwencjami "artystycznymi w Muzeum Śląskim mogliśmy współuczestniczyć w aranżacji wystawy Michała Łuczaka "Stopnie nachylenia". Na potrzeby wystawy wydrukowaliśmy i zamontowaliśmy aplikacje naścienne. Czytaj więcej

Projekt Michała Łuczaka, realizowany we współpracy z artystą Szymonem Szewczykiem i kuratorką Joanną Rzepką-Dziedzic, nawiązuje do tradycji wydobycia węgla na Śląsku i do samej architektury Muzeum Śląskiego.

Węgiel zbudował Górny Śląsk, ale też nieustannie naznacza jego krajobraz, również ten miejski. Podziemna eksploatacja ma widoczny i wyraźny wpływ na architekturę. Z drugiej strony wraz z zamykanymi kopalniami zmienia się ich otoczenie, dzielnice przyzakładowe podupadają. Proces tych zmian trwa i będzie trwał nawet po zamknięciu ostatniej kopalni, bo ziemia będzie jeszcze przez lata reagować na nasze w niej działania. Miasta Górnego Śląska pełne są kamienic, których już prawie nie ma i domów tak pochylonych, że żyć i pracować w nich mogą tylko ludzie, którzy stopniowo „krzywili się” razem z nimi.

MICHAŁ ŁUCZAK (ur. 1983 r.)

Fotograf, artysta wizualny, kurator. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos, wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach skupia się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencjach przemysłu węglowego dla człowieka czy gospodarczym traktowaniu lasów. Autor książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (z Filipem Springerem, 2016). Jego prace wyróżniano w takich konkursach jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych w ramach kolektywu Sputnik Photos. Wystawy indywidualne w Galerii RE – MOCAK w Krakowie; Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach; Galerii Miejsce przy miejscu we Wrocławiu i Muzeum Śląskim.

 

SZYMON SZEWCZYK (ur. 1989 r.)

Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie. Wystawiał m.in. w galeriach i centrach sztuki w Warszawie, Katowicach, Bytomiu, Krakowie i Sopocie. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.

JOANNA RZEPKA-DZIEDZIC

Artystka, kuratorka, edukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Jej twórczość artystyczna przenika się z działalnością kuratorską i inicjowaniem przestrzeni kreatywnych sprzyjających współpracy. Wraz z mężem prowadzi Galerię Szarą w Katowicach (do 2016 r. w Cieszynie), niezależną, niekomercyjną instytucję kultury, która od 17 lat pełni istotną rolę na artystycznej mapie Polski.

 

Stopnie nachylenia. Michał Łuczak

26.09-3.11.2019

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / przestrzeń galerii wystaw stałych