Loading...

Aktualności

DTF - rewolucja w druku na odzieży

Na rynku pojawił się zupełnie nowy gracz, który zrewolucjonizował druk na tekstyliach. Mowa tu oczywiście o DTF. Za sprawą swojej prostoty w przygotowaniu do druku oraz samego druku, z miejsca stał się w wielu kwestiach najlepszym rozwiązaniem.

W świecie druku na tekstyliach istnieje wiele metod i technologii, które pozwalają nam zamieszczać na odzieży najróżniejsze grafiki. Z samych technologii cyfrowych mamy przecież DTG, sublimację, transfery tonerowe, a nie możemy jeszcze zapomnieć o dziale analogowym, którego przedstawicielami są przecież sitodruk i folie termotransferowe. Przez lata mogłoby się wydawać, że ta gałąź poligrafii jest już wystarczająco dopełniona i zamiast tworzenia nowych technik, będzie się uzupełniać już te istniejące.

A jednak! Na rynku pojawił się zupełnie nowy gracz, który zrewolucjonizował druk na tekstyliach. Mowa tu oczywiście o DTF.  Za sprawą swojej prostoty w przygotowaniu do druku oraz samego druku, z miejsca stał się w wielu kwestiach najlepszym rozwiązaniem.

Co to jest DTF?

DTF (Direct to film) metoda druku cyfrowego, polegająca na przygotowaniu transferu cyfrowej grafiki, wydrukowanej w technologii pigmentowej. Proces przygotowania rozpoczyna się od naniesienia obrazu na specjalną folię PET. Mokry jeszcze atrament pokrywa się termoaktywnym klejem w proszku, który za sprawą temperatury zostaje wysuszony w prasie termotranferowej lub w tunelu. Ma to za zadanie połączenie kleju z tuszem.

Zalety DTF

W odróżnieniu od często porównywanego DTG, DTF nie jest metodą bezpośredniego druku na tekstyliach, dzięki czemu zdecydowanie przyśpiesza to proces produkcji, a także pozwala zgrzewać nadruki na większej ilości przedmiotów np. czapki, parasole, spodnie. Nie wymaga on także wcześniejszego pokrycia pretreatmentem tkaniny. Nadruki wykonane tą technologią charakteryzują się niemal fotograficzną dokładnością, z bardzo dobrze odwzorowanymi kolorami i przejściami tonalnymi. Nie możemy zapomnieć także o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, a także odporności na wielokrotne pranie w pralce.

  • wysoka jakość nadruku
  • wysoka trwałość nadruku
  • możliwość wgrzewania nadruku na większej ilości przedmiotów np. koszulki, spodnie, czapki, parasole itd.
  • nie wymaga wcześniejszego pokrycia materiału specjalnym klejem
  • niskie koszty przy krótkich seriach
  • krótki czas przygotowania