Loading...

Aktualności

Bieżące wydarzenia

Bieżące wydarzenia

Galeria Szara oraz Festiwal Ars Cameralis zapraszają na wystawę

Galeria Szara oraz Festiwal Ars Cameralis zapraszają na wystawę: Rafał Milach „Odmowa” wernisaż wystawy: 08.11.2017 / środa / godz. 18:00 koncert: John Lake / 19:00 oprowadzanie autorskie Rafała Milacha: 09.11.2017 / godz. 18:00 czas trwania wystawy: 08.11. – 09.12 Czytaj więcej

ODMOWA
W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Współczesne autokracje, a w szczególności te z obszaru poradzieckiego, z dużym sukcesem zaadoptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym bez względu na konsekwencje powstaje model wzorcowej struktury społecznej.

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Premierowy pokaz wystawy „Odmowa” odbył się wiosną 2017 r. w Atlasie Sztuki w Łodzi.

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. "The Winners”, „7 Rooms". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat wielu konkursów, m.in.: Pictures of the Year International, World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).
www.rafalmilach.com

-----

John Lake (Łukasz Dziedzic) na koncie ma szereg wydawnictw dla BDTA, album dla Mik Musik! oraz udział w projekcie Iron Noir, a z różnymi projektami koncerty na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie czy Art Meetings w Kijowie. Na swoich płytach i kasetach wydaje hałaśliwą i rozimprowizowaną techno-elektronikę, której wspólnym mianownikiem zwykle bywa analogowy motoryczny rytm, do którego „niektórzy nie potrafią nie tańczyć, a inni tylko wiją się ze strachu”. Poza tym muzycznym przedsięwzięciem działa również jako artysta wizualny, kurator oraz współprowadzi katowicką Galerię Szara.
www.johnlake.pl
www.facebook.com/JanekJezioro
www.soundcloud.com/janekjezioro

organizatorzy: Galeria Szara, Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”,
Instytucja Kultury ArsCameralis Silesiae Superioris
partnerzy: Atlas Sztuki w Łodzi www.atlassztuki.pl, Katowice - Miasto Ogrodów www.miasto-ogrodow.eu, JEDNOSTKA, drukarniaraster.pl
Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
 

Bieżące wydarzenia

Wernisaż Wystawy

Drukarnia Raster jako patron Galerii Szarej w Katowicach ma zaszczyt zaprosić Was na wernisaż wystawy "Uziemienie". Czytaj więcej

“Lubię chodzić. Unikam jednak betonu i asfaltu. Najbardziej wartościowa jest dla mnie droga dzika i nieplanowana, pełna wystających kamieni, korzeni czy przecinających ją strug. Zastany teren miał równie duży wpływ na efekt moich prac, co moja własna osoba. Starałem się stworzyć syntezę ciała z fizycznie doświadczanym krajobrazem. Przestrzenie naturalne są nieustannie szatkowane i ograniczane przez działalność człowieka. To zamyka dostęp do przestrzeni życiowej, nie tylko zwierzętom i roślinom. Zdegradowane środowisko wpływa na nas samych, coraz bardziej odczuwamy to na własnej skórze. Moje prace nie są jednak nachalną krytyką antropocentryzmu. Proponuję chodzenie jako rytuał, który pozwala na dotarcie do naturalnej perspektywy własnego ciała, a następnie dostrojenie jej do ziemi, czyli tej części natury z którą, będąc w drodze mamy bezpośredni fizyczny kontakt.”
Mikołaj Szpaczyński

Wystawa “Uziemienie” Mikołaja Szpaczyńskiego w Galerii Szara składa się z cyklu obiektów i filmów, których tematem jest droga jako forma kontaktu z naturą.

Mikołaj Szpaczyński ur. w 1989 r w Katowicach. Studiował malarstwo na ASP w Katowicach w pracowni Andrzeja Tobisa. Malarz, autor filmów i obiektów. Laureat wyróżnienia w III edycji konkursu Młode Wilki organizowanym przez Akademię Sztuki w Szczecinie (2016). Autor wystaw indywidualnych: O rzut kamieniem, Galeria Dwie Lewe Ręce, Katowice (2013); Wszystkie drogi wychodzą bokiem (z Krzysztofem Piętką), Rondo Sztuki, Katowice (2015). Brał udział w wystawach zbiorowych: Cztery strony świata, Galeria Melina, Gliwice (2012); Zielona Marchewka, udział w finale i wystawie pokonkursowej (2013); Space as a tool, Centrum Sztuki Zamek Sielecki w Sosnowcu (2013); Mocne stąpanie po ziemi, BWA Katowice, BWA Tarnów (2015); Palec w oku, Galeria Działań, Warszawa (2015); Widmo, BWA Katowice (2016).

Bieżące wydarzenia

Oklejanie floty BCUBE

Zakończyliśmy pierwszy etap oklejania floty pojazdów firmy BCube. Firma powierzyła nam do oklejenia kilkadziesiąt naczep typu chłodnia. Czytaj więcej

Naczepy zostały oklejone folią wieloletnią ze wzmocnionym na działania chemii i warunków zewnątrznych laminatem.